PSYCHOTERAPIE

Terapie pracuje s hlubšími emocionálními a duševními problémy (např. úzkost, trauma) a pracuje s osobní transformací. Dlouhodobější proces, který se zabývá příčinami a hloubkou problémů. Zabývá se minulostí i současností, zkoumá podvědomé vzorce, emoční bloky a hluboké příčiny problémů. Terapie je pro krizové situace, a také cestou k preventivní péči o duši a dlouhodobé rovnováze. Terapie je prostor, který věnujete sami sobě. Většinou přicházíte s problémy ve vztazích, s tíživými situacemi doma nebo v práci. Můžete ztratit směr v životě. Můžete se potýkat i s jinými omezeními, která vás v životě brzdí.

KRIZOVÁ INTERVENCE

Krizová intervence je metoda pomoci lidem, kteří se ocitli v akutní psychické krizi nebo stresové situaci, kterou nejsou schopni zvládnout vlastními silami. Krizová intervence je „zásah v krizi“, který pomáhá člověku získat zpět kontrolu nad sebou a svou situací v akutním stádiu. Cílem je návrat na předkrizovou úroveň či pokračovat psychoterapií.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Průběh terapie

Jak probíhá první sezení?

První sezení je obvykle o vzájemném poznávání. Můžete sdílet, co vás přivádí. Společně si nastavíme cíle a očekávání.

Musím se připravit na první návštěvu?

Příprava není nutná, ale můžete si předem promyslet, co byste chtěli sdílet nebo jaké otázky máte. Pokud si nejste jisti, vůbec se ničeho nebojte, společně na to přijdeme:).

Jak často se na terapii dochází?

Standardně se sezení konají jednou týdně nebo jednou za dva týdny, podle vašich potřeb a možností. Je v pořádku, i pokud se chcete "terapeuticky" provětrat jednou za čas v rámci jednorázových konzultací.

Je nutné sdílet všechny detaily mého života?

Ne, sdílíte jen to, co považujete za důležité. Provázím vás a respektuji vaše hranice. Nicméně otevřeností se dá dojít k lepším výsledků.

Co když nevím, o čem mám mluvit?

To je v pořádku. Pomohu vám najít téma, které je pro vás aktuálně důležité.

Bezpečnost a anonymita

Je psychoterapie opravdu anonymní?

Ano, jsem vázána etickým kodexem a zákony o ochraně osobních údajů. Vaše informace zůstávají důvěrné.

Co se stane s informacemi, které sdílím?

Informace, které sdílíte, jsou chráněny mlčenlivostí. Výjimkou mohou být situace, kdy je ohrožen váš nebo něčí život.

Co když se bojím otevřeně mluvit o svých pocitech?

To je přirozené. Můžete sdílet svým tempem. Budu se vám snažit pomoci, abyste se postupně mohli otevřít. Uvědomuji si, že je těžké mluvit o svých trápeních, ale opravdu se nemusíte ničeho bát. Když se vám povede se svěřit, již samo o sobě je to očistný proces.

Může terapeut kontaktovat někoho z mého okolí?

Ne, terapeut kontaktuje třetí osoby jen s vaším výslovným souhlasem, pokud si to situace vyžaduje.

Efektivita terapie

Jak dlouho trvá, než pocítím zlepšení?

To záleží na povaze problémů a vaší otevřenosti. Někteří lidé cítí zlepšení již po několika sezeních, jiní potřebují více času.

Co když mám pocit, že terapie nefunguje?

Je důležité tento pocit sdílet se mnou. Společně můžete probrat, co změnit nebo zda zvolit jiný přístup. Někdy pocit nefungování může souviset s tím, že klient má pocit, že se věci vyřeší sami. Občas je nutné aktivní přístup k osobní změně i mimo zdi terapeutovny.

Může mi terapie ublížit?

Terapie by neměla škodit, ale práce s hlubokými emocemi může být občas nepříjemná, protože se dotýká míst, která jsou pro vás citlivá. Já jsem od toho, vás podpořit a provedu vás obtížnými momenty.

Jak poznám, že jsem si vybral správného terapeuta?

Pocit bezpečí a důvěry je klíčový. Pokud se necítíte komfortně, neumíte se ani po několika sezeních uvolnit, je v pořádku hledat jiného terapeuta. Dobrá "chemie" mezi terapeutem a klientem má už sama o sobě hojivý efekt.

Specifické situace

Mohu přijít na terapii, i když si nejsem jistý, že mám „velký problém“?

Ano, terapie je vhodná i pro zlepšení kvality života nebo osobní rozvoj.

Pomůže mi terapie, i když nevím, co je příčinou mých potíží?

Ano, terapeut vám pomůže najít příčinu a pochopit, co vás ovlivňuje.

Mohu přijít na terapii s partnerem nebo rodinným příslušníkem?

Ano.

Je terapie vhodná pro děti a dospívající?

Ano, terapie je přizpůsobena věku a potřebám dětí i dospívajících. Já osobně nepracuji s malými dětmi, ale mladistvými od ca 15ti let.

Další praktické otázky

Jaký je rozdíl mezi terapií a koučinkem?

Terapie se zaměřuje na hlubší pochopení emocí a minulosti, zatímco koučink je orientovaný na konkrétní cíle a budoucnost.

Musím být diagnostikován/a, abych mohl navštívit terapeuta?

Ne, terapie je dostupná pro každého, bez ohledu na diagnózu. Terapii mnozí lidé využívají obdobně jako když chodíte 1x za týden do fitness, tedy pravidelně. Terapie je mnohdy duševní hygienou a místem, kde si rovnáte myšlenky a priority.

Co když mám omezený čas nebo prostředky na terapii?

Lze řešit delší frekvencí terapie1x za 14 dní. Pokud jste osoba v nouzi, napište na lenka@kvulisobe.cz, popište situaci, zda nenajdeme jiné alternativní řešení.

Mohu absolvovat terapii online?

Ano, online terapie je čím dál populárnější a nabízí podobné benefity jako osobní setkání. S online terapií se dá dosáhnout obdobně kvalitních výsledků.

Je normální cítit se během terapie zranitelný/á a cítit se nekomfortně?

Ano, otevření se může být náročné, ale pomohu vám tyto pocity zvládnout. Ničeho se nemusíte bát. Vše souvisí s procesem práce, kdy se někdy váš život doslova olupuje jako cibule. Čím jsme starší, tím více vrstev máme.

Neumím si představit, že bych brečel/a před někým cizím.

Ne vždy se jde na terapii ronit slzy. Nicméně je pravda, že se terapií dotknout bolavých míst můžeme. Pokud taková situace nastane, slzy jsou léčivým procesem protože souvisí s obsahem, který řešíme. Dovolte si v terapii nepřemáhat, vše poplyne svým tempem, co má proběhnout, proběhne.

Z prostředí Terapeutovny

Napište mi více o vás:)