Umíte říkat NE? Naučte se praktické tipy, příklady a laskavý pohled na hranice. Možná patříte mezi ty, kteří raději souhlasí, i když by nejraději odmítli. Možná říkáte ANO, protože nechcete nikoho zklamat, bojíte se konfliktu nebo máte pocit, že byste byli v očích druhých „ti špatní“. A možná vás to stojí spoustu energie, času a někdy i radosti ze života. Věřte, že nejste sami. Schopnost říkat NE je dovednost, kterou se může naučit každý – a která vám může změnit život k lepšímu.
Většina z nás vyrůstala v prostředí, kde bylo oceňováno, když jsme byli vstřícní, ochotní a „hodní“. Už od dětství jsme slýchali věty jako „buď slušný“, „pomáhej druhým“, „nedělej problémy“ nebo „neodmítej, to se nehodí“. Tyto dobře míněné rady nás měly naučit respektu a empatii, ale často v nás zároveň zakořenily přesvědčení, že naše vlastní potřeby jsou méně důležité než potřeby ostatních.
Možná jste si všimli, že když vás někdo o něco požádá, automaticky přemýšlíte, jak mu vyhovět – i když se vám to vůbec nehodí, necítíte se na to, nebo byste raději dělali něco jiného. V hlavě vám naskočí obavy:
Co když mě odmítnutí bude stát přátelství?
Nepřijdu o respekt kolegů?
Nezklamu partnera nebo rodinu?
Nebudu vypadat jako sobec nebo necita?
Tyto strachy jsou naprosto pochopitelné. Touha být přijímán a milován je jednou z našich základních lidských potřeb. Jenže když stále říkáme ANO na úkor sebe, začneme pomalu ztrácet kontakt se svými vlastními pocity, přáními a hranicemi. Můžeme se cítit vyčerpaní, podráždění, nebo dokonce naštvaní sami na sebe – a někdy i na ty, kterým jsme nedokázali odmítnout.
Je důležité si uvědomit, že skutečná laskavost nezačíná tím, že se obětujeme pro druhé, ale tím, že se dokážeme postarat také sami o sebe. Když respektujeme své limity a potřeby, dáváme tím ostatním najevo, že i oni mohou dělat totéž. Vztahy, kde jsou jasné hranice, bývají zdravější, upřímnější a méně zatížené skrytými křivdami.
Představte si svou energii jako studnu plnou čisté vody. Když z ní budete neustále čerpat pro ostatní, aniž byste ji doplňovali, jednoho dne vyschne. A když jste vyčerpaní, nemůžete už nikomu pomoci – ani sobě, ani druhým.
Říct NE znamená chránit své hranice, svůj čas a své zdraví. Znamená to být upřímný k sobě i k ostatním a přiznat si, co opravdu zvládnete a co už je nad vaše síly. Zároveň tím dáváte druhým příklad, že i oni mají právo chránit sami sebe.
Možná to zpočátku bude nezvyklé a možná se objeví i pocit viny. Ale postupně zjistíte, že když dokážete říct NE tam, kde je to potřeba, získáte víc prostoru pro to, co je pro vás opravdu důležité. A vaše ANO pak bude upřímnější, radostnější a opravdovější.
Pamatujte, že zdravé hranice nejsou omezující – naopak, dávají vašemu životu jasnější směr a větší svobodu. A naučit se říkat NE je jedním z nejdůležitějších kroků na cestě ke spokojenějšímu a autentičtějšímu životu.
Nemusíte odpovídat hned. Klidně řekněte:
„Děkuji za nabídku, potřebuji si to promyslet. Ozvu se ti zítra.“
Tím získáte čas, abyste si v klidu rozmysleli, co opravdu chcete.
Nemusíte vymýšlet složité výmluvy. Stačí jednoduché:
„Děkuji, ale teď to nejde.“
„Moc si vážím pozvání, ale dnes nemohu.“
Upřímnost je vždy nejlepší cesta.
Pokud někdo naléhá, klidně zopakujte své NE. Nemusíte se omlouvat ani vysvětlovat do detailu.
Příklad:
Kolega vás žádá o pomoc s projektem, ale vy už máte dost práce.
„Opravdu bych ti ráda pomohla, ale už mám plné ruce práce. Teď to nezvládnu.“
Trénujte říkat NE v běžných situacích – třeba když vám někdo nabízí další kousek dortu, i když už nechcete.
„Děkuji, už jsem plná.“
Každý malý krok se počítá a zvyšuje vaše sebevědomí.
Pokud cítíte, že něco nechcete, je to v pořádku. Vaše pocity jsou důležité a zaslouží si respekt.
Příklad:
Kamarád vás zve na večírek, ale vy potřebujete večer pro sebe.
„Děkuji za pozvání, ale dnes zůstanu doma. Potřebuji si odpočinout.“
Nemusíte se omlouvat, vysvětlovat nebo obhajovat.
Příklad:
„Ne, děkuji.“
A to stačí.
Když se cítíte provinile, připomeňte si, že tím chráníte svůj čas, zdraví a energii.
Příklad:
Máte za sebou náročný týden a kolegyně vás žádá o pomoc s víkendovou akcí.
„Omlouvám se, ale potřebuji tento víkend opravdu odpočívat.“
Více času a energie pro sebe a své blízké
Větší sebevědomí a klid
Zdravější vztahy postavené na vzájemném respektu
Méně stresu a vyčerpání
Pocit, že svůj život řídíte vy, ne okolí
Jana, má klientka, byla vždy ta, na kterou se všichni obraceli. Pomáhala v práci, rodině, přátelům – a sama byla často unavená, podrážděná a vyčerpaná. Bála se, že když řekne NE, ostatní ji odmítnou.
Na terapii jsme společně hledaly, kde jsou její hranice a jak je může začít chránit. Začala malými kroky – odmítla další úkol v práci, řekla ne kamarádce, když se jí nechtělo ven. Postupně zjistila, že ji ostatní mají rádi i tehdy, když nevyhoví úplně všemu. Dnes je spokojenější, má víc energie a její vztahy jsou upřímnější.
Petra byla v práci známá jako ta, která nikdy neodmítne pomoc. Kdykoliv někdo potřeboval s něčím pomoci, obracel se právě na ni. Zpočátku jí to lichotilo, ale postupně se začala cítit vyčerpaná a frustrovaná. Její vlastní úkoly se kupily a domů chodila pozdě, bez energie pro sebe i rodinu.
Na terapii jsme společně mapovaly, proč je pro Petru těžké říct kolegům NE. Ukázalo se, že se bojí, že ji přestanou mít rádi, pokud nebude vždy ochotná. Společně jsme trénovaly jednoduché věty, které může použít, například: „Moc ráda bych pomohla, ale teď mám plné ruce práce.“
Když to poprvé zkusila, byla nervózní, ale kolegové její odmítnutí přijali překvapivě dobře. Postupně si začala víc vážit svého času a zjistila, že ji lidé mají rádi i tehdy, když někdy řekne NE. Dnes má Petra víc energie, stíhá své úkoly a už se nebojí postavit za své potřeby.
Tomáš byl nejstarší ze sourozenců a v rodině na něj všichni spoléhali. Když bylo potřeba s něčím pomoci – od stěhování až po hlídání dětí – vždy byl první, kdo řekl ANO. Časem ale začal cítit, že jeho vlastní život jde stranou. Měl méně času na své koníčky a vztahy, byl unavený a někdy i naštvaný, že si jeho ochotu ostatní berou jako samozřejmost.
Na sezení jsme společně hledali, jak může Tomáš nastavit zdravé hranice, aniž by měl pocit viny. Pomohlo mu například říct: „Teď opravdu nemůžu, mám už jiné plány, ale rád pomůžu příště.“ Zpočátku měl strach, že se rodina urazí, ale stal se pravý opak – jeho blízcí začali víc respektovat jeho čas a dokonce si začali víc pomáhat mezi sebou. Tomáš se naučil, že říkat NE neznamená odmítat rodinu, ale chránit i sám sebe.
Tyto příběhy ukazují, že naučit se říkat NE je proces, který přináší úlevu, větší respekt od okolí a hlavně více prostoru pro vlastní život.
Někdy to jde těžko. Pomůžu vám to změnit.
Pokud máte pocit, že se v tom plácáte už dlouho, nebo se bojíte, že byste mohli někoho zranit, nejste na to sami.
Na mých terapeutických sezeních se společně podíváme na vaše hranice, naučíme se říkat NE bez výčitek a najdeme způsob, jak být laskaví k sobě i k ostatním.
Objednejte si konzultaci a udělejte první krok ke spokojenějšímu životu.
Vaše „NE“ může být začátkem něčeho krásného.
Chcete vědět víc? Jak probíhá terapie? Prozkoumejte další články na mém webu, nebo si stáhněte eKnihu zdarma na téma všímavosti, anebo se rovnou objednejte na terapii. Těším se na vás!
Lenka