Představte si, že jste jako Katka. Dva měsíce jste se snažili, prošli jste třemi koly pohovorů, zpracovali jste odborné úkoly a všechno vypadalo slibně. A pak přišla ta zpráva: „Bohužel jsme vybrali jiného kandidáta.“ Bum. Jako by vám někdo vyrazil dech, že?
Víte co? Je naprosto v pořádku cítit se zklamaně. Katka do toho vložila tolik energie a naděje! Ale co když je tohle ve skutečnosti začátek něčeho mnohem lepšího? Pojďme se na to podívat z jiného úhlu.
Vaše cesta k lepšímu já
Zkuste se na to podívat takhle: Co když vás toto odmítnutí chrání před něčím, co by pro vás nebylo dobré? Co když vás to připravuje na něco mnohem lepšího?
Příběh Katky, která nedostala vysněnou práci, může být pro mnohé velmi frustrující. Nicméně historie nám ukazuje, že odmítnutí může být často odrazovým můstkem k ještě větším úspěchům.
V české historii najdeme několik inspirativních příběhů lidí, kteří nejprve zažili neúspěch v práci, ale později dosáhli významných úspěchů:
Tomáš Baťa
Slavný podnikatel a zakladatel obuvnického impéria začínal s malou dílnou, která se zpočátku potýkala s finančními problémy. Baťa však nevzdal, změnil strategii a nakonec vybudoval jednu z nejúspěšnějších firem své doby.
Alfons Mucha
Tento světoznámý malíř a grafik byl zpočátku odmítán pařížskými galeriemi. Zlom v jeho kariéře přišel až s plakátem pro divadelní hru se Sarah Bernhardtovou, který ho katapultoval mezi uměleckou elitu.
Božena Němcová
Dnes uznávaná spisovatelka se během svého života potýkala s chudobou a nepochopením. Její díla byla za jejího života často kritizována, ale dnes patří k pilířům české literatury.
Jaroslav Heyrovský
Budoucí nositel Nobelovy ceny za chemii byl zpočátku kritizován za svou metodu polarografie. Navzdory počátečnímu skepticismu vědecké komunity vytrval ve svém výzkumu a nakonec dosáhl mezinárodního uznání.
Ester Ledecká
Tato sportovkyně zažila několik neúspěchů na začátku své kariéry, kdy se jí nedařilo prosadit ani v lyžování, ani ve snowboardingu. Nakonec se stala první osobou v historii, která vyhrála zlatou olympijskou medaili ve dvou různých sportech na jedněch zimních olympijských hrách.
Známe zahraniční osobnosti
J.K. Rowlingová
Autorka série o Harrym Potterovi byla svobodnou matkou žijící ze sociálních dávek, když psala svůj první román. Její rukopis byl odmítnut 12 nakladatelstvími, než ho konečně přijalo malé nakladatelství Bloomsbury. Dnes je jednou z nejúspěšnějších autorek na světě.
Walt Disney
V roce 1919 byl Disney propuštěn z novin Kansas City Star, protože podle jeho editora „postrádal představivost a neměl dobré nápady“. Později založil vlastní animační studio, které zbankrotovalo. Nakonec se přestěhoval do Hollywoodu a vytvořil jednu z největších zábavních společností na světě.
Steve Jobs
Jobs byl ve svých 30 letech vyhozen z Apple, společnosti, kterou sám založil. Místo toho, aby se vzdal, založil novou firmu NeXT a koupil Pixar. Nakonec se vrátil do Apple a přivedl společnost k bezprecedentnímu úspěchu s produkty jako iPod, iPhone a iPad.
Oprah Winfrey
Winfrey byla propuštěna z pozice televizní reportérky, protože byla údajně „nevhodná pro televizi“. Později se stala jednou z nejúspěšnějších moderátorek v historii a vybudovala mediální impérium.
Stephen King
Kingův první román „Carrie“ byl odmítnut 30 nakladatelstvími. Frustrovaný King rukopis vyhodil do koše, ale jeho žena ho vytáhla a přesvědčila ho, aby to zkusil znovu. Dnes je King jedním z nejprodávanějších autorů všech dob.
Ani Katka by se tedy neměla vzdávat svých snů jen proto, že nedostala jednu konkrétní práci. Možná ji čeká něco ještě lepšího, pokud bude dále usilovat o své cíle.
Pokud cítíte, že byste potřeboval/a podporu na této cestě, jsem tu pro vás. Společně můžeme prozkoumat vaše pocity, najít nové perspektivy a připravit vás na budoucí úspěchy. Nevzdávejte se svých snů.